İzmir Booked.net - Online Hotel Booking
+15°C
facebook twitter youtube feedburner
linkedin linkedin linkedin linkedin
linkedin linkedin

İletişim

06-04-2021
Caner ERMİŞ

Caner ERMİŞ

"Londra'da Protesto"
canerermis@yenihaber.com.tr

İNGİLTERE Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS), kodin departmanında çalışan genç ve başarılı master öğrencisi Rasiha Adem, İngiltere’de yaşanan Covid-19 ve aşılama sürecini değerlendirdi.

Master eğitimini Roehampton Üniversitesi’nde sürdüren Rasiha Adem, özellikle NHS’in yeni tip koronavirüs ile mücadelesini değerlendirdi ve koronavirüs aşısı hakkında tavsiyelerde bulundu.

‘HEDEFLERİMİZE ULAŞIYORUZ’

İngiltere’deki aşı programının yolunda gittiğini belirten Adem, şu an NHS için çalıştığı Merton bölgesinde 60 yaş grubunun aşılama sürecinin tamamlanmak üzerinde olduğuna değindi. Londra Gazete’ye konuşan Adem şöyle devam etti:

 ‘‘Aşı programı çok iyi bir şekilde devam ediyor,  vatandaşlarının aşısı yapılması birçoğumuz için sabah 8 ve akşam 8 arasında sürüyor.

İngiltere’de polise yeni yetkiler veren tasarının protesto edildiği gösteriye polis müdahale etti...

İngiltere’nin başkenti Londra’da, polise gösterilere müdahalede daha fazla yetki veren yasa tasarısına karşı yapılan

protestoda polis ile eylemciler arasında çatışma yaşandı.

 

Tasarıya karşı Hyde Park’ta toplanan değişik gruplara mensup binlerce gösterici, Parlamento Meydanı’na yürüdü. "Polise daha fazla yetkiye hayır", "Hakkımızı koruyun", "Susmayacağız" yazılı döviz ve pankartlar taşıyan göstericiler, tasarının geri çekilmesini istedi.

Parlamento Meydanı’nda yapılan konuşmalar sırasında bir grup, yolu trafiğe kapatarak bir kamyonun geçişine izin vermedi.

Bunun üzerine polis göstericilere müdahale etti. Yaşanan arbedede polise değişik cisimler fırlatıldı. Uzun süren müdahale sonunda kamyonun geçişi sağlanırken bazı eylemciler gözaltına alındı.

Müdahalenin ardından yaklaşık 300 gösterici, Trafalgar Meydanı’na yürüyerek yolu trafiğe kapattı. Eylemcilere bir kez daha müdahale eden polis, onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Polis kordonunu aşanlar ise yürüyüşlerine devam ederken, bazı eylemcilerin çöp kutularını yollara atarak araçların geçişini engellediği görüldü. Polisin bir kez daha müdahalesiyle karşılaşan göstericilerin büyük çoğunluğu ara sokaklara girerek kaçtı.

Polisten yapılan açıklamada 26 kişinin gözaltınaalındığı ve sayının artmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, 10 polisin de hafif şekilde yaralandığı duyuruldu.

Geçen ay tasarıya karşı Bristol kentinde yapılan gösteride, eylemciler bir karakola saldırmış ve polis araçlarını ateşe vermişti.

TASARI

Tartışmalı tasarının yasalaşması durumunda polis, protestolar için başlama ve bitiş saatleri belirleyebilecek.

Belirli bir gürültü seviyesi belirlenebilecek ve gürültünün bir kurumun işlerini aksatacak ve çevredeki kişiler üzerinde ciddi etki oluşturacak noktaya varması halinde gösteriye müdahale edilebilecek.

İçişleri Bakanı, parlamento onayı olmadan nelerin kurumlar ve halk için "ciddi aksaklık" oluşturduğunu tanımlama yetkisine sahip olacak. Dolayısıyla bakan, "ciddi aksaklık" oluşturduğuna karar vererek herhangi bir protestonun bitirilmesini isteyebilecek.

Resmi araçların yolunun kesilmesine müsaade edilmeyeceği için parlamento yakınlarındaki gösterilere de sınırlama getirilebilecek.

 

Bu makale 799 defa okunmuştur.

Yeni Haber

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


izbel

Foca Belediyesi

gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni Haber Gazetesi Sitesini Beğendinizmi?

97.3%

2.7%

Bölge Kafe

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Yeni Haber

Tugra Soft Haber Yazılımları

Taypark


E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Tercuman