İzmir Booked.net - Online Hotel Booking
+15°C
facebook twitter youtube feedburner
linkedin linkedin linkedin linkedin
linkedin linkedin

İletişim

22-06-2021
Işık Teoman

Işık Teoman

"Başkan Piriştina Unutulmadı"
ısıkteoman@yenihaber.com.tr

15 Haziran 2004 günü İzmirliler ölüm haberini aldıklarında, kimse kulaklarına inanamamıştı. 1999 yılında göreve geldiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini başarıyla sürdüren efsane başkan Ahmet Piriştina geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirmişti. Kimse inanamadı. Telefon trafiği yaşandı edata. Nasıl ölebilirdi ki, daha 52 yaşındaydı, yaşayacağı yıllar, yapacağı işler, ulaşması gereken hedefleri vardı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dev şirketlerinden TANSAŞ’ın genel müdürlüğüne getirildiğinde ardı ardına açtığı mağazalar, getirdiği yenilikler ile efsane olmayı en başından hak etmişti Ahmet Piriştina. Benim de 1977-1980 arasında, genel başkanlığını Behice Boran’ın yaptığı, Türkiye İşçi Partisi’nde dava arkadaşımdı. 12 Eylül darbesinden sonra da dostluğumuz hiç bitmedi. Birkaç yıl birlikte aynı çatı altında çalıştık Büyükşehir Belediyesi’nde Piriştina ile.

2004 yılında yapılan yerel seçimlerde, dev adaylarla birlikte seçime giren Ahmet Piriştina yarışı önde bitirmiş, kolları sıvamış, ekibini kurmuş yola koyulmuş, ikinci dönem başkanlığı başlamıştı, aynı yılın Haziran ayına kadar… Gece evinde geçirdiği kalp kriziyle yaşama veda eden efsane başkanın ölüm haberi kentin göbeğine adeta bir bomba gibi düştü. Herkes bu beklenmedik ölüm karşısında şaşkın, üzgün, çaresiz, inanmak istemiyordu. Ancak Piriştina veda etmişti 52 yaşında İzmir’e, İzmirliye…

Unutmak mümkün müydü efsane başkanı… Aynı yıl yapılan seçimlerde Konak’ta belediye başkanlığı görevine Ali Muzaffer Tunçağ seçilmişti. Başkan Tunçağ, Efsane Başkan Ahmet Piriştina’nın İzmirlinin yüreğinde özel bir yere yerleştiğini ve bu sımsıcak sevginin küllenmeden kalıcı bir esere dönüşmesini istiyordu. Tunçağ, efsane başkanın adını ölümsüzleştirmek için bir anıt heykel yapmak, o anıt heykelde binlerce İzmirlinin elinin birleşmesini düşlüyordu. Birleşecek olan ellerin sayısı on bini bulmalıydı. Kısa süre içinde kampanya başlatıldı. Türkiye’nin ilk kadın ortadondisti Ayşe Mayda, sevgili eşi Mine, çocukları Levent ve Zeynep’ten ilk kalıplar alındı. Haberi duyan Kordon’da kurulan çadırlara akın etti. Herkes Piriştina için elini birleştirmek ve sonsuza kadar orada kalmasını istiyordu. Arkadaşları, dostları, iş dünyası, gazeteciler, işçiler, emekçiler, öğrenciler, öğretmenler, askerler, hemen her kesimden her meslekten eller Ahmet Piriştina için birleşiyordu.

Heykeltıraş Ekin Erman mutluydu, ellerin bu kadar kısa süre içinde kalıplarının alınacağını beklemiyordu. Ama İzmirliler efsane başkana olan sevgilerini ellerinde birleştirdi. Kısa süre içinde on bin el Ahmet Piriştina için birleşti. İşi sonuçlandırmak artık Ekin Arman kalmıştı. Heykeltıraş Ekin Arman, kendini atölyesine kapattı. Aylarca en ince ayrıntılarını dikkat etti. El kalıplarını veren İzmirlerinin isimleri tek tek yazıldı anıt heykele. Ve açılış günü geldiğinde muhteşem bir anıt heykel çıktı ortaya.

İlahiyet Fakültesi'nin bulunduğu Adnan Süvari Mahallesi'ndeki bir alanda oluşturulan  "Ahmet Piriştina Doğal SİT Parkı" herkesin hayranlığını kazandı. Bu güzel parkı gerçekleştiren Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, parkın en yüksek noktasındaki alanda, Piriştina için üç heykelden oluşan bir anıtın açılışını gerçekleştireceği çok mutlu ve gururluydu. Böylece, milyonların kalbindeki Piriştina'nın anıtı, bu ellerle yükselecekti.

 Törende ilk konuşmayı, mahalle sakinlerinden emekli tümgeneral Kemal Çakar ile mahalle muhtarı Harun Doğanay yaptı. Başkan Muzaffer Tunçağ konuşmasında, Piriştina'nın yeşil özlemini dile getirerek şunları söyledi: "Piriştina ilk olarak Kordon'u yeşil bir alana çevirmekle kalmadı, tüm kıyı şeridini yaşanır bir hale getirdi. "Başkan Tunçağ, konuşmasına devamla, Çeşme Ormanı'ndan sonra, Büyükşehir Belediyesi'nin adını yaşatmak için Kent Müzesi'ne Piriştina adını verdiğini ve Narlıdere'de heykelinin dikildiğini söyledi.

Tunçağ, anıtın açılışının yapıldığı o özel günde, “Biz de, yeşil kent bilincini İzmir'e getiren Piriştina'nın adını vereceğimiz en uygun yerin çam ağaçlarının yer aldığı doğal bir SİT alanı olduğunu düşündük” dedi. Aile adına bir konuşma yapan Levent Piriştina, gösterilen vefaya tüm katılanlara teşekkür ederek, "babasının adı verilen bu parkın ailesi için büyük bir önem taşıdığını" belirtti. Dönemin esnaf birliği başkanı Mehmet Ali Susam, İzmir'de yeterli yeşil alan olmadığına işaret ederek, parkı açanlara ve gösterilen vefa için teşekkür etti.Dönemin İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erol Akıncılar, gösterilen vefanın herkesi duygulandırdığını ve gelecek için bir şeyler yapmanın önemi üzerinde durarak, sözlerini, "Ahmet Piriştina unutulmayacaktır" diye bitirdi. Dönemin Konak Kaymakamı Ali Muhsin Nakipoğlu, bir kentteki yeşil alanların çoğalmasının önemi üzerinde durarak, bu çalışmaların devamını diledi. İzmir’in efsane başkanı Ahmet Piriştina Narlıdere aşağı mezarlıkta huzur içinde uyuyor. On bin İzmirlinin eli onun için birleştiği anıt tepede gece gündüz ziyaretçilerini bekliyor.

 

Bu makale 202 defa okunmuştur.

Yeni Haber

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


izbel

Foca Belediyesi

gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni Haber Gazetesi Sitesini Beğendinizmi?

98.2%

1.8%

Bölge Kafe

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Yeni Haber

Tugra Soft Haber Yazılımları

Taypark


E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Tercuman