İzmir Booked.net - Online Hotel Booking
+15°C
facebook twitter youtube feedburner
linkedin linkedin linkedin linkedin
linkedin linkedin

İletişim

06-01-2021
Işık Teoman

Işık Teoman

"Ecevit Neden Üzüldü?"
ısıkteoman@yenihaber.com.tr

1987 yılında yapılacak olan referandum ile 12 Eylül yasaklısı liderler tekrar siyaset sahnesine geri dönebileceklerdi. Dönemin Başbakanı Turgut Özal bu işi referanduma götürmüştü. Özal, vatandaşlardan yasakların kaldırılmaması yönünde oy kullanmalarını istiyor, bunun için de farklı bir siyasi taktik uyguluyor, bir seçim havası yaşatıyordu. Dönemin 12 Eylül yasaklıları Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve diğer politikacılar, yasakların kaldırılması için miting alanlarına çıkıyor, kentleri adım adım dolaşıyorlardı.

Yıl 1986, Bülent Ecevit Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa etmiş, yeni bir yol çizmiş kendine. Demokratik Sol Parti kurulmuş, genel başkanlığını ise Rahşan Ecevit yapıyor. 28 Eylül 1986 tarihinde milletvekili ara seçimleri yapılacak. On ilde yapılacak bu seçimlerin arasında İzmir de var. Liderlerin biri geliyor, diğeri gidiyor. Bir yıl sonra da, yani 6 Eylül 1987 yılında yasakların kaldırılıp kaldırılmamasıyla ilgili referandum yapılacak.

Bu arada Rahşan Ecevit DSP lideri olarak ara seçim yapılacak olan on ili karış karış geziyor. Milliyet gazetesinin istihbarat şefi Hakan Tartan, Rahşan ve Bülent Ecevit'in izlenmesi amacıyla beni görevlendiriyor. Ecevitler ile Konak'ta Atatürk Meydanı'nda yaya köprüsünün hemen altında buluşuyoruz. (Bu köprü meydandaki yeni düzenlemeler sonrasında yerinden sökülüp Menemen'e götürüldü ve geçtiğimiz aylara kadar orada kullanıldı, artık yok oldu gitti.) Ecevitlerin seçim minibüsüne diğer gazeteci arkadaşlar ile birlikte doluşuyoruz. Araç tam hareket edeceği sırada Bülent Ecevit minibüsten inerek köprünün hemen altındaki seyyar gevrekçiden  bizim sayımız kadar gevrek ve peynir alıyor. Sonra bize dönerek, "Çocuklar kahvaltı yapmamışsınızdır. Bir kahveye uğrayıp birlikte kahvaltı ederiz" diyor ve hareket ediyoruz.

Çeşme'ye doğru yola koyuluyoruz. Nohutalan mevkiindeki köylerden birinde önümüze çıkan ilk kahvede kahvaltımızı ediyoruz. Gittiğimiz yerlerde Rahşan Hanım, ardından da Bülent Ecevit konuşma yapıyor. Ecevitlere ilgi çok büyük, Ecevitler üç gün boyunca İzmir bölgesinde kalacaklar. Foça ve köyleri, ardından Menemen'de büyük bir miting... Menemen'deki büyük mitingin ardından Ankara'ya dönecekler. Üç günde Ecevitler ile birbirimize ısındık. Bülent Ecevit gazetecilere karşı oldukça samimi ve ilgili, ne de olsa meslektaşımız. Rahşan Hanım ise bir o kadar uzak. Ama biz görevimizi yapıyoruz. Üç gün boyunca İzmir'in altını üstüne getiriyoruz ve dönüş günü gelip çatıyor.

Hep birlikte Adnan Menderes Hava Limanı'nın yolunu tutup VİP kapısında vedalaşıyoruz Ecevitler ile. Bülent Ecevit giriş kapısında duruyor, hepimizin ellerini tek tek sıkıyor, onlarca kez teşekkür ediyor: "Çocuklar sizi yorduk" diyor. Bülent Ecevit'in ardından, Rahşan Hanım'ın da minibüsten inmesini ve bizimle vedalaşmasını bekliyoruz. Rahşan Hanım minibüsten inip bize doğru yürüyor; elimizi bile sıkmadan, vedalaşmadan, tek kelime bile etmeden, arkasına bile bakmadan yürüyüp gidiyor.

 

Bülent Ecevit, kıpkırmızı bir yüz ifadesiyle Rahşan Hanım'ın arkasından bağırıyor: "Rahşan, Rahşan, Rahşaan, Rahşaaan!" Rahşan Hanım dönüp bakmıyor bile. Bülent Ecevit, önümüzden geçip giden eşinin ardından bir bize bakıyor, bir yürüyüp giden eşine. Söyleyecek bir şey bulamayan, üzülen Ecevit ile vedalaşıyoruz. Sadece "Hoşça kalın çocuklar" diyebiliyor.

Not: 28 Eylül 1986: Milletvekili Ara Seçimi: 10 ilde yapılan seçimlerde SHP yüzde 22.8 ile bir milletvekilliği kazandı. DSP'nin oy oranı yüzde 8. oldu. Bu seçimlerde ANAP altı, DYP dört milletvekili çıkardı. Bir yıl sonra 6 Eylül 1987: Gerçekleştirilen referandum sonucunda yüzde 50.16 "Evet", yüzde 49.84 "Hayır" çıktı. Yasaklar kıl payı kaldırıldı. Bülent Ecevit ve 12 Eylül yasaklısı diğer politikacılar aktif siyasete geri döndüler.

Bu makale 289 defa okunmuştur.

Yeni Haber

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


izbel

Foca Belediyesi

gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni Haber Gazetesi Sitesini Beğendinizmi?

97.3%

2.7%

Bölge Kafe

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Yeni Haber

Tugra Soft Haber Yazılımları

Taypark


E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Tercuman