İzmir Booked.net - Online Hotel Booking
+15°C
facebook twitter youtube feedburner
linkedin linkedin linkedin linkedin
linkedin linkedin

İletişim

03-12-2020
Yaşar AKSOY

Yaşar AKSOY

“Kitabın” insanlık için kutsal görevi nedir?..
yasaraksoy@yenihaber.com.tr

Gelelim Lisa Randall’a..

Lisa Randall ve öteki bilim insanları, dünyadaki yaşa­mın Mayalar’ın takviminde öngörüldüğü gibi 2012 yılında sona ermeyeceğini, evrende yaşamın milyarlarca yıl daha devam edeceğini, ancak 5 milyar yıl içinde güneşin sönece­ğini ve ha­yatımızın bu gezegende biteceğini belirttiler.

Lisa Randall, “Evrende yaşam, evrenin gitgide büyüye­rek kendini yok etmesiyle sona erecek. Evreni meydana getiren madde yok olurken bunun yerini yeni bir madde almayacak, yüz milyar yıl içinde yıldızlardan arta kalanla­rın yerini kara delikler alacak” dedi. Randall’e ekleyelim, Kara Delikler çev­resinde her şeyi yiyip bitiren sonsuz güçte manyetik girdap­lardır, iyi mi?..

Randall, güneşin yaşamını tamamlaması konusunda ise, “Güneşteki yaşam, kızıl renkte dev bir topa dönüşme­siyle son bulacak. Bu ateş küresinden yayılan sıcaklık, dünyayı kavururken, dünya üzerindeki yaşamı da buhar­laştıracak” şeklin­deki görüşlerini sundu.

Gelecek bilimci (Fütürist) Ray Kurzweill ise, 30 yıl içinde bilgisayarların bugünkü PC’lerden 1 milyon kat daha güçlü olacağına dikkat çekerek, insanoğlunun zeka­sından daha üs­tün yapay zekaların dünyaya hükmedebile­ceğini anımsattı.

Bilim Festivali’nden çıkan sonuçları okuyunca, tüyle­rim diken diken oldu. Demek ki, aşağı yukarı 100 sene sonra öyle bir yapay zeka yaratılacak ki, insan zekası geri kalacak.. O zaman yapay zeka, insandan daha başarılı ki­taplar, edebiyat yapıtları, sanatsal ürünler yaratacak de­mektir.

Düşünebiliyor musunuz?.. Bilgisayarının başına geçen bir insan, makinenın yapay zekası sayesinde Orhan Pa­muk’un romanlarının pabucunu dama atacak güçlü ve eri­şilmez edebi metinler üretecek. Kimse artık klasik edebiyatı okumayacak, yapay zekaların edebiyat olimpiyatlarında öne çıkan eserleri kapışılacak. Örneğin “Yapay Zeka, XP-18” isimli biri, Nobel Edebiyat Ödülü’nü alacak. Yani elini uzatıp Kral’dan ödülünü almak filan yok, ödül yazısı ya­pay zekanın e-mail adresine postalanacak, Kralın çıtkırıl­dım sekreteri tarafından. (100 sene sonra Kral filan kalır mı acaba?.. Şimdi aklıma geldi de..)

Yapay zekalar, istedikleri kadar gezegenimize egemen ol­sunlar, ama kaçınılmaz son hızla bize yaklaşacak. Kurtuluşumuz yok.. 5 milyar yıl içinde yok olacağız. Bazı ultra zen­ginler, (her zamanki gibi) uzay gemileriyle başka gezegenlere kaçacaklarmış, ama orada da bir son var.. Önce gezegenimiz kavrulup yok olacak, daha sonra evren sönüp gidecek.. Bilim kesin olarak bunu söylüyor.

Acı ama gerçek..

Stephen Hawking de bunları onaylıyor..

Yani bir gün gelecek, ne British Library kalacak, ne Charles Dickens’ın ilk romanı “Mister Pickwick’in Serüvenleri”, ne de Goethe’nin, Shakespeare’in şiirleri veya Tols­toy’un romanları dünyanın sonuna kadar yaşayıp gide­cek.. Hepsi yok olacak... Tüm edebi metinler, tüm yazılar, tüm yazarlar uçup gidecek.. Kutsal Kitaplar buna işaret etmiyor mu?.. Kı­yamet diye bir şeyden söz ediyorlar, işte bu odur..

Edebi metinlerin tıkış tıkış yerleştirildiği disketleri,  flash-diskleri, uzay gemilerine yerleştirip neden uzay boş­luğuna gönderiyorlar?.. Bari, oralarda bir yerlerde belgesi kalsın diye, değil mi?..

O zaman yazarın, kitabın, edebiyatın önemi daha çok be­lirginleşiyor. Şu kısa ömrümüzde, yaşayan insana ne ve­rirsek, o verdiğimizle insanımız ne kadar mutlu, eşit, öz­gür, onurlu ve güvenli olursa, o kadar işe yararız.. Bizi kim alkışlayacak?.. Kimse alkışlamasa bile, insanlığa hizmet ka­dar kutsal bir başka görev şimdilik ortada gözükmüyor. O zaman kitaba sa­rılmaktan başka çare yok..

 

Bu makale 235 defa okunmuştur.

Yeni Haber

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


izbel

Foca Belediyesi

gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni Haber Gazetesi Sitesini Beğendinizmi?

97.3%

2.7%

Bölge Kafe

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Yeni Haber

Tugra Soft Haber Yazılımları

Taypark


E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Tercuman