İzmir Booked.net - Online Hotel Booking
+15°C
facebook twitter youtube feedburner
linkedin linkedin linkedin linkedin
linkedin linkedin

İletişim

06-01-2021
Yaşar AKSOY

Yaşar AKSOY

“Biraz Kozmoloji.. Biraz Evren Bilgisi”
yasaraksoy@yenihaber.com.tr

Roma’da 20-23 Ocak 2011 günlerinde 6.Uluslararası Bi­lim Festivali’nde toplanan bilimciler “dünyanın kaçınılmaz sonunu” tartıştılar. Çeşitli ülkelerden felsefeciler ve bilim insanlarının katıldığı festivalde Harvard ve Princeton üni­versitelerinde ilk kez fizik kürsüsü başkanlığına getirilen kadın bilimci Lisa Randall da bir bildiri sundu.

Önce gözlerimizi kapatalım. Bazı kozmolojik bilgileri ha­tırlayalım.. Bizim evrenimiz 15 milyar yıl önce Büyük Patlama (Bing Bang) denilen bir astro-fizik olayı sonucu ortaya çıkmış­tır. O andan itibaren hiç duraksamadan şişerek büyümektedir..

Bizim sevgili ve dertli dünyamız (gezegenimiz), Güneş isimli bir yıldızın sistemine bağlı olarak kendi çevresinde ve Güneş’in çevresinde dönüyor.. Aynı sis­temde, Merkür, Venüs, Mars, Jupiter, Saturn, Uranus ve Neptün gibi gezegenler de var, onlar da kendile­rinin ve güne­şin çevresinde dönüyorlar. Her şey bu sis­temde birbirine manyetik güçlerle bağlıdır, kopma olamaz, bu böyle devam edecek..

Bu sistem, Samanyolu Galaksisi isimli bir büyük başka sis­temin bir üyesidir. Gökada şeklinde de isimlendirebileceğimiz Samanyolu Galaksisi’nde, bizim Güneş’imiz gibi, tam 150 - 250 mil­yar yıldız daha bulunmaktadır, siz düşünün büyüklü­ğünü..

Hadi düşünelim biraz daha, bizim galaksimizin çapı 105.700 ışık yılı uzunluğundadır. Işık, 1 saniyede 300.000 kilometre hızla gi­der, bir yılda gittiği yola 1 ışık yılı denir ki, tam tamına 9.460.800.000.000 km.dir.

Peki, bizim tüm evrenimizde kaç galaksi vardır?

Rakam aşağı yukarı belli..

Gezegenimizin en devasa uzay dürbünü Hubble Teleskopu’nun son sayımına göre, yaklaşık “2 trilyon galaksi” evrenimizi süslemekte.. (Kaynak: Kozan Demircan, Bilim Teknoloji, 15.10.2016). Hubble, önceki sayımına göre 10 kat daha fazla galaksiyi bu sayımında tespit edebilmiştir.

Müthiş bir rakam..

Müthiş bir gerçek..

Şimdi gelelim daha korkunç rakamlara..

Gözlemleyebildiğimiz evrenimizin çapı, 94 milyar ışık yılı uzunluğundadır. (Yani 94 milyar X 9.460.800.000.000 km.dir)

Evrenin tamamı, bizim gözlemleyebildiğimiz evrende daha büyük de olabilir. Alan Gath Teorisi, bu ko­nuda şu anda 150 milyar ışık yılı tahmininde bulunuyor, dahası müthiş bir hızla bu çap büyümektedir, genişlemek­tedir..

Astro-fiziğe birkaç cümle ile biraz daha bulaşalım.. Gözlemle­nen en büyük galaksilerden biri, komşumuz olan Andromeda Galak­sisi’dir, 2.3 milyon ışık yılı uzağımızdadır, 1 trilyon yıldız barındırır, çapı ise 130.000 ışık yılı kadardır.

En ürpertici bilgi şudur, Evren Kuramı’na göre, evrendeki her ga­laksi birbirinden hızla uzaklaşırken, komşu Andromeda tam ter­sine inanılmaz bir hızla bizim hayatımızın teminatı olan Saman­yolu Galaksisi’nin üzerine doğru, bir koç başı gibi koşa koşa gelmektedir.. Yaklaşık 3-4 milyar yıl sonra iki galaksinin, kafa kafaya gelerek, birbirinin içine geçerek, in­filak (!) edeceği varsa­yılmaktadır..

Ya da iyimser bir tahmine göre, sonsuz büyüklükteki galaksiler çarpışırken (yani birbirini içinden geçerken), hiçbir patlama olmayacak, gezegenler ve güneşler birbirine karşılıklı olarak çok uzaklardan teğet geçerek geçip gideceklerdir (çünkü galaksi boyutları o kadar büyüktür ki, bir galaksi okyanus büyüklüğünde ise, içindeki katı uzay cisimleri sahildeki kum taneleri kadar küçüktür)..

İyi ama galaksilerin merkezindeki yine inanılmaz büyüklükteki “karadelikler” birbiri ile karşılaşınca ne olacaktır?. İşte o zaman, güçlü karadelik, ötekini yutacaktır, içinde eritecektir. Bu da, yutulan karadeliğe sahip galaksinin kendi içine yamularak bükülmesine ve teker teker karşıt galaksi tarafından yutulmasına yol açacaktır!

Aman Tanrım.. Kadere bak!..

 

Bu makale 433 defa okunmuştur.

Yeni Haber

MAKALEYE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


izbel

Foca Belediyesi

gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni Haber Gazetesi Sitesini Beğendinizmi?

97.3%

2.7%

Bölge Kafe

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

Yeni Haber

Tugra Soft Haber Yazılımları

Taypark


E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Tercuman